Sárkányfű
Sárkányfű
TÁRKONY, A SÁRKÁNYNÖVÉNY
MI KÖZE ARTEMISZHEZ ÉS A SÁRKÁNYOKHOZ?
Itthon tárkonyüröm, tárkonyürömfű, sárkánynövény, esztragon neveken ismert. A tárkony latin nevéből - Artemisia Dracunculus az első tag Artemiszre, a Hold és vadászat görög istennőjére utal, és a kapcsolat valószínűleg a tárkony ezüstös leveleinek köszönhető, melyek mintha holdfényben fürödnének. A második tag a sárkányokra utal, és oka, hogy a tárkonyt sokáig kígyómarás ellenszerének tartották, a kígyó és a sárkány sok nyelven ugyanaz a szó.
[PDF] Osztrák sárkányfű
www.termeszetvedelem.hu/_user/downloads/.../dracocephalon_kesz.pdf
A fokozottan védett osztrák sárkányfű (Dracocephalum austriacum L.) élőhelyének hatékony védelméhez elengedhetetlen egy szakmailag megalapozott ...
A kövi sárkányfű (Dracocephalum rupestre) gondozása
https://citygreen.hu/kovi-sarkanyfu-dracocephalum-rupestre-gondozasa/
https://www.botanikaland.hu/dracocephalum-rupestre/kovi-sarkanyfu/
Moldvai sárkányfű
Ismerjük meg: citromfű, indiai fűszercirok vagy moldvai sárkányfű?
Mit tud a moldvai sárkányfű?
A moldvai sárkányfű /Dracocephalum moldavica/ gyakorlatilag a citromfűvel megegyező illóolajat tartalmaz, csak éppen nagyságrenddel többet. És ezen növény teája már szokásos adagolással is élénkítő hatású!
Nem véletlen, hogy 1988-ban egy pécsi gyógyszerész szabadalmat jelentett be egy teakeverékre, mely nem volt más, mint a citromfű és sárkányfű keveréke. A szabadalmi igénypont: ,,Eljárás frissítő hatású gyógytea keverék előállítására" szólt.
Crocosmia crocosmiflora - Kerti sáfrányfű, montbrécia
"Sárkány ellen sárkányfű" avagy mire jó a Galaj?
Erdőkben, mezőkön, réteken sorra találkozhatunk olyan növényekkel, melyek eddig elkerülték figyelmünket, pedig már nagyon régóta türelmesen várnak, hogy a segítségünkre lehessenek. Ezen növények egyike a galaj. Megtalálható az árnyas erdők tisztásainak szélén, az erdei utak mentén, sűrű bokrok mellett, réteken és minden félárnyas tisztáson.
Ez a csodálatos növény Szűz Mária szent növénye. Feltűnik Jézus bölcsőjében, a tömjén az arany és a mirha előtt. Egy sziléziai legenda szerint Mária galajjal bélelte ki a bölcsőt és saját fekhelyét is, mert így a szent család szamara nem ette meg fekhelyének bélését hiszen az állatok közül csak a szamár nem szereti a galajt. A hagyomány szerint a szülést is a galaj könnyítette meg görcsoldó hatása révén, ezért a szülő nők ágya mellett gyakran megtalálható volt és segített a gyermek világrajövetelében, sőt a párnába és a derékaljba is tettek belőle, hogy az anyát és a kisdedet a rontástól megvédje.
A galajnak három fajtáját ismerjük - a közönséges vagy fehér virágú, a tejoltó és a ragadós - mindhárom egyenlő mértékben gyógyhatású. Távoli rokona az etióp eredetű arab kávé. A ragadós galaj nevét onnan kapta, hogy a szárán és a levelek alján szőrökkel kapaszkodik.
https://erdojaro.blog.hu/2017/06/13/_sarkany_ellen_sarkanyfu_avagy_mire_jo_egy_galaj